Już od wielu lat, w budownictwie znanym i często wykorzystywanym materiałem izolacyjnym jest piana poliuretanowa (nazywana również pianką PUR). Jej doskonałe właściwości izolacyjne wynikają przede wszystkim z budowy oraz struktury piany - będącej materiałem porowatym (zawierającym system komórek otwartych i zamkniętych). Zaletą pianki PUR jest także bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego oraz niski współczynnik absorpcji wody. Sprawia to, że pianka ta znajduje zastosowanie w izolacjach wielu części budynku.

pianka PUR


Rodzaje i miejsce zastosowania piany poliuretanowej

Ten sposób izolacji dzieli się na dwa rodzaje, to znaczy:

 • Piankę otwartokomórkową, która w większości składa się z komórek. Są one otwarte, dzięki czemu materiał oddycha, a to sprawia, że w ocieplonym pomieszczeniu utrzymuje się prawidłowy klimat. Jest tak, ponieważ znajdująca się w nim para wodna (powstająca na skutek niewłaściwej wentylacji), nie kondensuje się, a więc nie powoduje pojawienia się grzybów czy pleśni.

Ze względu na ich właściwości, pianki otwartokomórkowe stosować można do wewnętrznej izolacji termicznej budynków. Szczególnie chętnie wykorzystuje się w nich lekkie pianki otwartokomórkowe, które nanosi się metodą natrysku. Taką metodą izoluje się obiekty nowe, jednak można ją stosować także w budynkach już istniejących (do ich termorenowacji). Pianę otwartokomórkową najlepiej stosować na:

 • dachach skośnych,
 • stropodachach wentylowanych,
 • stropach belkowych,
 • podłogach na legarach,
 • ścianach szkieletowych,
 • ścianach zewnętrznych ocieplanych metodą lekką suchą.

Nie jest ona zaś najlepszym rozwiązaniem do ocieplania fundamentów, podłóg na gruncie czy stropów nad nieogrzewanymi pomieszczeniami, ponieważ może wtedy chłonąć wodę (np. z gruntu) i nie jest też zbyt wytrzymała na ściskanie.

 • Piankę zamkniętokomórkową. W jej składzie co najmniej 90% to komórki zamknięte. Ich gęstość waha się od 30 do 60kg/m3. Uważa się ją za jeden z lepszych materiałów izolacyjnych, ponieważ pianka zamkniętokomórkowa - we wnętrzu której znajdują się pęcherzyki gazu - jest bardzo gęsta.

Tego rodzaju struktura sprawia zaś, że ten rodzaj pianki PUR charakteryzuje paroprzepuszczalność, ale też zadowalająca odporność na ściskanie. Ma więc ona właściwości termoizolacyjne i hydroizolacyjne. Pianę zamkniętokomórkową stosuje się na:

 • płaskich dachach, 
 • stropodachach wentylowanych, 
 • podłogach na gruncie, 
 • stropach nad pomieszczeniami nieogrzewanymi, 
 • ścianach i fundamentach obiektów mieszkalnych, jak i przemysłowych (np. w chłodniach).

Ocieplanie pianką poliuretanową - zalety

Pianka PUR nakładana metodą natryskową (aplikowana ciśnieniowo) jest jednym z najskuteczniejszych sposób wykonywania izolacji (ocieplania oraz docieplania). Do zalet tego termoizolatora najczęściej zalicza się to, że pianka ta:

 • Pozwala na dużą energooszczędność, bo dokładne pokrywa wszystkie elementy, które wymagających ocieplenia,
 • Daje gwarancję szczelności, ponieważ jest warstwą jednorodną: bez spoiw czy połączeń technologicznych.
 • Posiada bardzo dobre parametry izolujące.
 • Wzmacnia i wygłusza konstrukcję budowlaną.
 • Tworzy twardą powłokę.
 • Nie ulega osuwaniu ani filcowaniu.
 • Ma wysoką przyczepność do różnych podłoży.
 • Charakteryzuje się tym, że: nie chłonie wilgoci, jest bezzapachowa, odporna na pleśń, grzyby, a także bakterie.

Jak przebiega ocieplanie pianką PUR?

Najczęściej wykorzystuje się tutaj metodę natryskową, czyli nowoczesną technologię, która jest skuteczna i łatwa w aplikacji. Bardzo często więc stosuje się ją do ocieplenia domu bądź poddasza. W izolacji natryskowej dwa aktywne składniki piany, to znaczy poliol i izocyjanian, są podawane przez pompy do węży, a pod wysokim ciśnieniem następuje mieszanie składników - co odbywa się w pistolecie natryskowym. Gotowa piana jest wyrzucana przez pistolet na ocieplaną powierzchnię. Już po kilku sekundach pianka kilkukrotnie zwiększa swoją objętość i tworzy jednorodną oraz trwałą warstwę izolacji. Wszystkie tego rodzaju prace powinny być wykonywane przez profesjonalistów, którzy zostali przeszkoleni w obsłudze agregatów do natrysku hydrodynamicznego.

Przy ocieplaniu pianką PUR warto wiedzieć, że:

1. Aplikuje się ją w określonej temperaturze otoczenia, która zazwyczaj nie powinna być niższa niż 5 stopni Celsjusza. Co więcej, niektóre pianki PUR aplikuje się w jeszcze bardziej restrykcyjnych warunkach, to znaczy wtedy, gdy temperatura powietrza nie spada poniżej 15 stopni.

2. Jeszcze przed przystąpieniem do natrysku pianki, zawsze trzeba upewnić się, czy na poddaszu została wykonana izolacja przeciwwodna (w postaci folii dachowej).

3. Przed wykonaniem natrysku pianką PUR, należy również właściwie przygotować podłoże. Musi być ono oczyszczone i w razie potrzeby uzupełnione (tak by zachowało ciągłość).

4. Zawsze trzeba pamiętać o odpowiedniej kolejności robót budowlanych. Natrysk pianką wykonuje się na budowie po pracach mokrych, a przed pracami wykończeniowymi. Wszystko po to, by mokre tynki (czy wylewki betonowe) nie obciążały wilgocią gotowej izolacji.

5. Grubość nałożonej warstwy pianki dobiera się indywidualnie - po to, by uzyskać jak najlepsze parametry. Nie zawsze więc sprawdza się tu zasada mówiąca o tym, że 15 cm pianki PUR odpowiada 30 cm wełny mineralnej.

Ile kosztuje ocieplanie pianką PUR?

Ceny wykonania izolacji natryskowej pianką PUR najczęściej zależna jest od grubości warstwy pianki. Grubość ocieplenia pianką poddaszy, stropów czy ścian dobiera się zaś do wymagań konkretnego budynku. Im cieńsza warstwa izolacji, tym tańsze jest jej wykonanie. Stąd też wykonanie natrysku kosztować może w przybliżeniu - w przeliczeniu na metr kwadratowy:

 • natrysk do 10 cm: 40-45 zł,
 • natrysk 10-15 cm: 45-50 zł,
 • natrysk do 20 cm: 55-65 zł.

Podana cena zawiera zazwyczaj materiał oraz robociznę. Jeśli chodzi o cenę tego materiału, to zależy ona od rodzaju pianki i jej gęstości. Pomimo tego, że ceny izolacji natryskowych są nieco wyższe niż innych, tradycyjnych form ocieplania, to korzyści z natrysku są zawsze rekompensatą poniesionych kosztów. Szczególnie dlatego, że niosą one ze sobą oszczędności w późniejszej eksploatacji budynku (zmniejszając koszty ogrzewania). Wykorzystanie pianki PUR wiąże się także z korzyściami zdrowotnymi oraz ekologicznymi. Pianka PUR pozwala na zaizolowanie nawet trudno dostępnych miejsc, które są bardzo trudne do izolowania tradycyjnymi metodami, np. przestrzeni między ścianą a krokwią. Piana wypełnia pustki podczas procesu jej rośnięcia. Ryzyko powstawania mostków termicznych zmniejsza się niemal do zera.