Pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa

Pianki PUR to popularne materiały izolacyjne, stosowane przy budowie domów. Służą do ocieplania budynku, podnosząc tym samym komfort, zdrowie i bezpieczeństwo jego użytkowników. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje tego typu produktów – piankę otwartokomórkową i zamkniętokomórkową. Czym się charakteryzują? Na którą się zdecydować? Jakie są różnice między nimi?

ocieplanie pianką PUR

Już od wielu lat, w budownictwie znanym i często wykorzystywanym materiałem izolacyjnym jest piana poliuretanowa (nazywana również pianką PUR). Jej doskonałe właściwości izolacyjne wynikają przede wszystkim z budowy oraz struktury piany - będącej materiałem porowatym (zawierającym system komórek otwartych i zamkniętych). Zaletą pianki PUR jest także bardzo niski współczynnik przewodnictwa cieplnego oraz niski współczynnik absorpcji wody. Sprawia to, że pianka ta znajduje zastosowanie w izolacjach wielu części budynku.

hydroizolacja basenu

Każdy basen wymaga solidnej hydroizolacji, aby zachować szczelność. Dotyczy to zarówno tych ogólnodostępnych, jak i niewielkich basenów przydomowych. Kluczowe zatem okazuje się dobranie odpowiedniego materiału izolacyjnego, który zagwarantuje właściwe parametry hydroizolacyjne, a zarazem będzie wykazywał wysoką odporność mechaniczną i chemiczną. W ostatnim czasie coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne powłoki polimocznikowe.